wtorek, 4 stycznia 2011

Zaćmienie słońca

Kto pokazuje słońce palcem, wsadza Bogu palec w oko.
(wierzenie słowiańskie)


Zaćmienia Słońca niosą ze sobą pewien urok mistycyzmu, który od czasów starożytnych wśród ludzi budził lęk, zmieniał bieg historii a ludziom którzy potrafili przewidywać zaćmienia często służyły dla wzmocnienia własnej władzy.

W Rumunii, według ludowych wierzeń, podczas zaćmienia dzika bestia pożerała Słońce, aby ukarać ludzi za grzechy. Chłopi bili wtedy w dzwony, aby uspokoić złe duchy. Z relacji o zaćmieniu pochodzących ze starożytnych Chin wynika, że podczas zaćmienia smok pożera Słońce, wszczynano więc hałas za pomocą bębnów, kotłów, sztucznych ogni, strzelano z łuków w niebo co zawsze pomagało przegnać złą bestię.
Wbrew powszechnemu przekonaniu występowanie zaćmień Słońca nie należy do rzadkich zjawisk astronomicznych. W ciągu jednego roku na Ziemi możemy obserwować przynajmniej dwa zaćmienia, są jednak lata, w których występuje nawet 5 zaćmień Słońca. W ciągu tysiąca lat może występować średnio 2375 zaćmień, wydaje się, że to dużo, jednak tylko 650 z nich to zaćmienia całkowite i obrączkowe, pozostałe to zaćmienia częściowe.
W ostatnim tysiącleciu na terytorium współczesnej Polski całkowite zaćmienia Słońca wystąpiły tylko 17 razy!. Ostatnie takie zaćmienie miało miejsce 30 VI 1954 roku (Suwalszczyzna). Bywały jednak stulecia, w których na terytorium naszego kraju występowały aż 4 zaćmienia (XV, XIX wiek), niekiedy nie występowały (XI, XII wiek). Tak nieurodzajny w zaćmienia jest nasz XXI wiek, w którym na terytorium obecnej Polski nie będzie widoczne żadne zaćmienie całkowite. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w naszym kraju będziemy mogli obserwować dopiero 7 X 2135 roku, natomiast obrączkowe 13 VII 2075 roku.
Rzeczywiście jest coś w tym tajemniczego i mistycznego. Zdjęcia nie oddają tego co było widać w naturze, ale u mnie wyglądało to właśnie tak.
 

2 komentarze:

  1. Piekne fotki. U nas trudno powiedziec jak wygladalo, bo bylo straszliwie pochmurno. I tak jakos dlugo ciemno. Widno zaczelo sie robic dopiero godzine temu. Moze to tez ma jakis zwiazek z tym astronomicznym zjawiskiem? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Great, i have also some pics in my blog taken today.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)))